İletişim Bilgileri

MEDİKAL MARKET / EOS MEDİKAL İTH.İHR.

  • Yetkili Kişi: mesul müdür
  • Telefon numarası: +90 (532) 711-39-90
  • Adres: 1828 SOKAK NO20/B KARŞIYAKA, KARŞIYAKA, İzmir, 35000, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

ses protezi nedir?

ses protezi nedir?

20.02.2018

SES PROTEZİ NEDİR?

Gırtlak kanseri çoğu zaman ses kısıklığı yaparak erken bulgu veren ve bu nedenle erken saptanabilen kötü huylu bir hastalıktır.Gırtlak kanserinin bir başka özelliği ise gırtlağı oluşturan yapılardan dolayı tümörün yayılım hızını sınırlandırmasıdır.Gırtlak kanseri bu iki özelliğinden dolayı solunum yollarını diğer kötü huylu tümörlerine göre tedavi ce yaşam süresi açısından daha iyi sonuçlar vermektedir.

Gırtlak kanserinin en önemli tedavi yöntemi cerrahidir.Işın tedavisi erken dönemlerde cerrahiye alternatif olabilirken,ileri evrelerde de cerrahiye ek olarak uygulanmaktadır.

Gırtlağın işlevlerinden birisi de insanlar arasında iletişim sağlayan konuşma sesini meydana getirmesidir.Son yıllarda konuşma sesini meydana getirmesidir. Son yıllarda konuşmayı korumak amacı ile kısmi gırtlak çıkartılması teknikleri uygulanmasına rağmen ileri evrelerdeki tümörlerde gırtlağın tamamen alınması hala ilk seçenek olarak karşımıza çıkmaktır.

Gırtlağın alınması hastalara yüksek oranda yaşam süresi sağlamakla birlikte hastaların büyük çoğunluğu konuşmamakta ve bu durumun yarattığı depresyonla sedanter bir yaşam sürdürmektedirler.Sosyal hayatları açısından ciddi sıkıntılar doğurmakta ve toplumdan dışlanarak yalnızlığa terk edilmektedirler.

Tabii ki, gırtlağı alınan hastalar solunumlarını soluk borusunun boyun ön kısmına açılan bir deliğe bağlantı yapılması ile temin etmektedirler.Bu durum da hastalarda belirgin sıkıntı yaratmaktsadır.

GIRTLAĞI ALINAN HASTALAR NASIL KONUŞABİLİR?

Gırtlağı alınan hastalara yeniden konuşma olanağı sağlamak amacı ile çeşitli cerrahi teknikler, elektrolarenks denilen cihazla konuşma, yemek borusundan konuşma yöntemleri çoğu zaman tatminkar sonuçlar vermediğinden alternatif arayışlar devam etmiştir.Cerrahi teknikler komplikasyonların yüksek olması nedeni ile fazla rağbet görmemektedir.elektrolarenksle erken konuşabilme gibi bir avantajı olmasına rağmen el kullanma ve monoton mekanik bir ses oluşması hastaları ve etraftakileri irrite etmektedir. Yemek borusundan konuşmayı öğrenme gülcüğü olduğu gibi,bu yolla konuşma şiddetinin ve başarısının düşük olduğunu bilmekteyiz.Çünkü yemek borusunun hava kapasitesi oldukça düşüktür.

Bunu çözmek amacı ile hava kapasitesi yüksek olan akciğerlerin kullanılması hem konuşma süresini hem de şiddetini artmasına neden olacaktır. Bu nedenle ses protezleri gündeme gelmiştir.

SES PROTEZİ KİMLERE UYGULANIR?

İleri evrede tümör nedeni ile gırtlağı tamamen alınan hastalara ameliyat esnasında veya daha sonra ikincil olarak uygulanabilir.

SES PROTEZİ NASIL ÇALIŞIR?

Ses protezi küçük bir boru şeklinde olup içinde tek taraflı geçişe müsaade eden valv sistemi mevcuttur.Soluk borusunun arka üst kısmı ile yemek borusu ön duvarı arasına bir delik açılarak yerleştirilir.Burada amaç akciğerdeki havayı protez yardımıyla yemek borusu ile yutağın yaklaşık birleşim yerine taşımaktadır. Havanın sürekli akışını temin etmek uzun süre konuşabilme ile sonuçlanmaktadır.Protezin bu yapısı yemek borusunda akıntıların besinlerin soluk borusuna kaçışını engellemektir.Konuların ses protezi boyun orta bölümünde bulunan delikten görülebilmektedir.Bu sistemin çalışır hale gelmesi için havanın dışarı kaçmaması ve yemek borusuna iletilebilmesi için parmakla veya bu deliği kapatan valvli bir sistemle basınçlı bir şekilde gönderilmesi gereklidir.

SES PROTEZİ NASIL TAKILIR?

Ses protezi gırtlağın alındığı anda aynı seansta takılabileceği gibi daha sonra da genel anestezi esnasında takılabilmektedir.İlk 4-5 gün içinde protezin konulacağı yerin ödeminin kaybolmasına kadar geçen süre içinde o bölgeye sonda yerleştirilmektedir.Daha sonra gerekli ölçümler yapılarak protezin boyu tesbit edilir ve protez takılır.

PROTEZ TAKILAN HER HASTA KONUŞABİLİR Mİ?

Hayır! Çünkü yemek borusu ve yutak bölümünün etrafı saran kas dokusunun aşırı derecede kasılmasına bağlı olarak havanın geçişini engellemektedir.Gırtlağın alınması esnasında bu kaslar zayıflatılmaktadır.İkincil olarak protez takılan hastalara ensüflasyon denilen testi yapmak koşulu ile spazm olup olmadığını tespit edilmekte ve aynı seansta kasların kasılma gücü zayıflatılarak böyle bir durumun ortaya çıkışı engellenmektedir.

SES PROTEZİ TAKILAN HASTALARDA SES KALİTESİ

Doğal sese sen yakın konuşma şeklini oluşturmaktadır.Hasta sosyal ilişkilerini rahatlıkla devam ettirebilmektedir.Stoma dediğimiz boyun ön kısmındaki deliğe valvli sistemin yerleştirilmesi durumunda parmak kullanmak gerekmediğinden hastalar daha fazla rahat etmektedirler.

PROTEZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Günümüzde uygulanan konuşma protezleri çeşit olarak oldukça fazladır.Ancak genelde Provox ve Bolm-Singer dediğimiz protezler ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.Provox konuşma protezinin özelliği takıldıktan sonra uzun süre kalabilmesidir.değiştirileceği zaman hekim yardımına ihtiyaç vardır. Blom Singer protezinin ise kullanım açısından sık aralarla çıkarılıp temizlenmesi ve bakımının yapılması gereklidirçHasta ayna karşısına geçerek protezi çıkarıp takabilmektir.

Kaynak: doç.dr.cüneyt yılmazer